Co warto wiedzieć o aparacie ruchomym na zęby?

Ruchomy aparat na zęby to stosunkowo prosty sposób na wyeliminowanie wad zgryzu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest możliwość jego zastosowania. Przede wszystkim jest to sposób dobry na ogół tylko w wieku dziecięcym i w przypadku stosunkowo mało poważnych wad zgryzu. Co jeszcze trzeba się o nim dowiedzieć? – odpowiada lek. stomatolog z Stomatologdentystaopole.pl.

Skuteczne działanie zależne od konsekwencji

Wielką zaletą aparatu ruchomego jest fakt, że nie jest on montowany na stałe, tak jak w przypadku aparatu stałego – jak wskazuje nazwa. Pozwala to uniknąć nie tylko mało estetycznego – zdaniem niektórych – wyglądu, co ma znaczenie zwłaszcza w wieku dziecięcym, ale też innych problemów, jakie aparat stały generuje. Jest to przede wszystkim dość silny ból, urazy jamy ustnej, a także – duże koszty. Oczywiście noszenie aparatu ruchomego wymaga także częstych, regularnych wizyt u ortodonty, trzeba jednak wiedzieć, że taki aparat można założyć w publicznej placówce i wówczas wizyty są nieodpłatne, płaci się jedynie kilkaset złotych za aparat.

Czy warto?

Dużo niższa cena leczenia ortodontycznego to kolejna wielka zaleta, jaką posiada aparat ruchomy na zęby. Trzeba jednak pamiętać, że efekty takiego leczenia zależne są od tego, czy mały pacjent nosi aparat odpowiednią ilość czasu – kilka godzin w ciągu dnia i w każdą noc, bez tego bowiem nie zauważy się działania aparatu (http://stomatologdentystaopole.pl/).